Jag undrar om man som glutenintolerant, mjölkallergiker etc. kan dricka rismjölk (Rice Dream) som kan innehålla spår av kornprotein? Om det endast innehåller spår kan det inte vara så farligt eller? Hälsningar Linn
Svar:
När det gäller Rismjölk innehåller gluten?. Hej Det kan du göra. Det står kan innehålla, vilket innebär att man inte kan utesluta att det finns spårmängder men också att det kan vara helt utan. Dessa mängder har ingen praktisk betydelse annat för enstaka EXTREMT överkänsliga personer. Man startar mältningprocessen av rismalten med en liten mängd kornmalt och kan därför inte garantera totalt fritt från kornprotein, det som kan förekomma ligger långt under gränsvärdet för glutenfritt.
2013-12-08
Seida Gruda
Hej!
jag är mjölk allergiker,men har även vete,korn,råg och havre allergi. Vad är säkrast mjölkersättning för mig att dricka och använda i mat?
tack på förhand! Mvh.Seida